Достапни линкови

logo-print

Хрватска да се мониторира до полноправното членство во ЕУ


Холандската амбасадорка во Загреб, Стела Ронер Грубачиќ изјави дека ќе побара од својата Влада да порепорача мониторинг на процесот на спроведување на реформите во Хрватска во периодот од завршувањето на преговорите до полноправно членство на земјата во Унијата. Според неа настаните како насилството за време на геј парадата во Сплит во саботата, покажуваат дека е неопходен мониторинг, кој ќе докаже дека реформите во Хрватска се спроведени.
Амбасадорката инцидентите за време на геј парадата ги означи како кршење на основните човекови права.
XS
SM
MD
LG