Достапни линкови

logo-print

Германија го призна Националниот преоден совет на Либија


Махмуд Џибрил претседател на Националниот преоден Совет

Махмуд Џибрил претседател на Националниот преоден Совет

Германскиот министер за надворешни работи Гвидо Вестервеле по состанокот со лидерот на бунтовниците во Бенгази, изјави дека Германија го признаа Националниот преоден Совет како легитимен преставник на либиските граѓани. Германија е 13-та земја што го признава Советот. Германија се воздржа од гласањето во Советот за безбедност на ОН, за резолуцијата за Либија и избра да не учествува во мисијата на НАТО против Гадафи. Во меѓувреме борбите меѓу бунтовниците и силите на Гадафи, продолжуваат низ целата земја.
XS
SM
MD
LG