Достапни линкови

logo-print

Сојузниците на Хезбулах во новата влада на Либан


Наџиб Микати

Наџиб Микати

Премиерот на Либан Наџиб Микати денеска најави дека во долго очекуваниот нов состав на владата, ќе доминираат преставниците на сојузниците на Хезбулах. Овој чекор ќе ги алармира западните сили. На Микати му беше понудено да формира влада, откако сојузниците на Хезбулах ја урнаа владата на про- западниот премиер Саад ал Харири во јануари. Микати денеска рече дека новите министри веднаш ќе започнат со бранењето на суверенитетот и независноста на Либан.
XS
SM
MD
LG