Достапни линкови

logo-print

Сириските сили ја презедоа контролата во град во пограничниот регион


Сириските трупи со хеликоптери и тенкови ја презедоа контролата врз градот Јиср ал Шугхор.Поголем дел од северозапдниот град бил празен пред вчерашната акција а над пед илјади жители авионски биле упатени кон соседна Турција Сириската новинска агенција јави дека владините сили откриле гробница во која биле закопани тела на дест безбедносни лица кој биле убиени од вооружени групи.Генералниот секретар на Обединетите Нации Бан Ки Мун изјави дека разговарал со претеседателот Башар Асад и дека го повикал да преземе чекори со кои ќе ги послуша луѓето.
XS
SM
MD
LG