Достапни линкови

logo-print

Почина иранскиот новинар кој штрајкуваше со глад


Ирански новинар и активист за човекови права Реза Хода Сабер

Ирански новинар и активист за човекови права Реза Хода Сабер

Познатиот ирански новинар и активист за човекови права Реза Хода Сабер, кој беше затворен веднаш по изборните немири пред две години, починал денеска од срцев удар предизвикан од 10-дневниот штрајк со глад, јавуваат иранските опозициски медиуми. Сабер се одлучи да штрајкува со глад по смртта на активистката Халед Сахаби, која почина од срцев напад, веднаш по ослобувањето од затвор за да присуствува на погребот на нејзиниот татко, познатиот ирански опозиционер Езатолах Сахаби.
XS
SM
MD
LG