Достапни линкови

logo-print

Русија протестира за американскиот воен брод во Црно Море


Американски воен брод

Американски воен брод

Русија денеска изрази загриженост што во Црното Море ќе дојде американски брод опремен со балистички ракетен одбранбен систем. Министерство за надворешни работи на Русија објави соопштение во знак на протест на потегот. Во соопштението се наведува дека на тој потег Русија гледа како на закана за безбедноста. Бродот Монтереј е испратен во Украина на поморски вежби. Русија во неколку наврати изрази несогласување околу предложениот американски план да се воспостави систем за ракетна одбрана со седиште во Источна Европа.
XS
SM
MD
LG