Достапни линкови

logo-print

Пакистан не ги повлекува одлуките за соработката со САД


Пакистанскиот воен врв

Пакистанскиот воен врв

Пакистан нема да ја поништи одлуката за намалување на бројот на американските војници на кои им е дозволено да престојуваат во земјата. Таа порака пакистанките воени власти и шефовите на разузнавачките служби му ја пренесоа на директорот на ЦИА, Леон Панета, кој беше во посета на Исламабад. Тоа беше неговата прва посета на Пакистан, откако во мај беше убиен Осама бин Ладен, по што се заладија односите меѓу сојузниците. Пакистанската армија оваа недела најави дека ќе го намали бројот на американските војници на кои им е дозволено да бидат во земјата и ќе ја ограничи размената на разузнавачки информации со САД.
XS
SM
MD
LG