Достапни линкови

Парламентарни избори во Турција


Турскиот премиер Реџеп Тајип Ердоган

Турскиот премиер Реџеп Тајип Ердоган

Во Турција денеска се одржуваат парламентарни избори. Се очекува повторно да победи владејачката Партија на правдата и развојот на премиерот Реџеп Тајип Ердоган, благодарение на силниот економски раст од речиси девет проценти остварен минатата година. Кандидати од 15 политички партии и 200 независни кандидати се борат за едно од 550-те места во Парламентот на Турција. Само две партии од опозицијата и тоа Републиканската народна партија и Партијата за националистичка акција се очекува да освојат потребно гласови за да можат да влезат во Собранието.
XS
SM
MD
LG