Достапни линкови

logo-print

Силите на Гадафи бомбардирале културно наследство


Либиски бунтовници

Либиски бунтовници

Трупите лојални на либискиот лидер Маомер Гадафи го опколиле градот Злитан, кој се наоѓа 160 километри источно од Триполи. Таму продолжуваат борбите со бунтовниците. Борбите во Либија продолжуваат и покрај дипломатските напори Гадафи да си оди од власта. Во меѓувреме, либиските бунтовници ги обвинија силите на Гадафи дека го бомбардирале културното наследство во западниот град Гадамеш кој е заштитен од УНЕСКО.
XS
SM
MD
LG