Достапни линкови

logo-print

Лоша недела на американските берзи


Брутална недела за америакнските берзи, јавуваат новинските агенции. Инвеститорите, имено продаваа акции по сигналите дека растежот на светски најголемата економија е забавен.
Индустрискиот просек на Доу Џонс падна за 1,4 насто што е 6 та недела загуби по ред и е прв пат од Октомври 2002.
Насдак пак падна за 2,9 насто.
Тоа по се изгледа се должи на податоците од минатата недела дека невработеноста се искачила на 9,1 насто во САД.
XS
SM
MD
LG