Достапни линкови

logo-print

Ходорковски префрлен во затвор надвор од Москва


Адвокатот на Михаил Ходорковски изјави дека неговиот клиент бил испратен од Москва во затвор без притоа да се испочитува поднесената жалба на казната. Адвокатот Вадим Клиувгант додаде дека властите не го информирале каде тој бил преместен. Ходорковски е во затвор од 2003 година за финансиски малверзации додека беше шеф на големата нафтена комапанија Јукос која сега не постои.
XS
SM
MD
LG