Достапни линкови

logo-print

Русија ќе ја укине забраната за увоз на зеленчук од ЕУ


Русија се согласи да ја укине забраната за увоз на свеж зеленчук од земјите на Европската унија, веднаш откако ќе добие гаранции од Унијата дека зеленчукот не бил опасен. Лидерите на Русија и на Европската унија го соопштија ова по нивните денешни разговори во Нижни Новгород. Русија во минатата недела воведе забрана откако се појави бактериската инфекција поврзана со зеленчукот при што починаа 30 луѓе, главно во Германија.
XS
SM
MD
LG