Достапни линкови

logo-print

САД демантираат дека Хилари Клинтон догодина ќе биде шеф на Светската банка


Американскиот државен секретар Хилари Клинтон во посета на Радио Слободна Европа

Американскиот државен секретар Хилари Клинтон во посета на Радио Слободна Европа

Американските власти ја демантираа информацијата дека американскиот државен секретар Хилари Клинтон ќе ја превземе челната функција на Светската банка. Филип Рајнс, советник на државниот секретар на САД, рече дека информациите не се вистинити. „Секретарот Клинтон не разговарала со претседателот или било кој во Белата куќа за ’селење’ во Светската банка“, рече Рајнс. Реакцијата следи по објавата на новинската агенција „Ројтерс“ според која Клинтон се подготвува догодина да ја напушти сегашната функција за да ја превземе челната позиција во Светската Банка.
XS
SM
MD
LG