Достапни линкови

logo-print

Илјадници жители на Сирија бегаат кон Турција


турски војник стои пред група Сиријци кои чекаат да ја преминат границата

турски војник стои пред група Сиријци кои чекаат да ја преминат границата

Илјадници жители на Сирија бегаат кон Турција, стравувајки од нов бран на немири предизвикани од незадоволството од режимот на претседателот Башар ал Асад. Од хуманитарните организации јавија дека бегалски кампови се поставуваат во близина ка сиријско – турската граница. Турскиот министер за надворешни работи Ахмет Давитоглу изјави дека до сега 2.400 сиријски државјани пребегале во Турција.
XS
SM
MD
LG