Достапни линкови

logo-print

Воислав Шешељ во Хаг за себе побарал смртна казна


Воислав Шешељ во Хашкиот трибунал

Воислав Шешељ во Хашкиот трибунал

Лидерот на српската радикална партија Воислав Шешељ за себе побара смртна пресуда во завршниот говор на процесот за анвреда ан судот кој се води во Хашкиот трибунал. Шешељ изјавил дека тоа ќе биде иделаен крај за неговата политичка и правна кариера. Трибуналот го обвинува Шешељ дека во својата книга го открил идентитетот на 11 заштитени сведоци со што не ја испочитувал институцијата. За непочитување на судот може да добие казна затвор до 7 години, или парична казна до 100 илјади евра, а може и двете. Ова е второ вакво обвиение за Шешељ . Во 2009-тој доби 15 месеци затвор затоа што откри идентитет на тројца сведоци. Шешељ на крај од своето обраќање изјавил дека негова цел е да го уништи судот.
XS
SM
MD
LG