Достапни линкови

logo-print

Лех Валенса однесен во Болница со висока температура


Основачот на Солидарност, дисидентот и поранешен полски Претседател Лех Валенса е хоспитализиран во Гдањск. Засега не се познати причините, но според полската телевизија 67 годишниот Валенса бил однесен во болница со висока температура. Тој за својата борба против комунизмот во 1983 доби Нобелова награда за мир.
XS
SM
MD
LG