Достапни линкови

logo-print

Во Грција штрајк на вработените во државните претпријатија


Вработените во грчките државни претпријатија денеска ќе стапат во 24-часовен штрајк поради владините планови за нивна приватизација. Во штрајкот ќе учествуваат и вработените во градскиот транспорт. Федерацијата на државните службеници најави дека работата во државниот сектор денеска ќе биде прекината од 11 часот па се до крај на работното време. На штрајкот му се приклучуваат и вработените во грчкиот телеком ОТЕ и во Поштенска банка.
XS
SM
MD
LG