Достапни линкови

logo-print

Илјадници Сиријци бегаат кон Турција


Илјадници Сиријците бегаат од северната провинција Идлиб од страв од претстојните воени напади, јавуваат активистите за човекови права. Според нив Сиријците се обидуваат да ја преминат границата со Турција.
Властите велат дека 450 бегалци, вклучувајќи и луѓе кои биле повредени во судирите, пристигнале во Турција. Премиерот на Турција Реџеп Таип Ердоган изјави дека Турција ќе ја остави отворена граница со Сирија и покрај приливот на бегалци. Турција и Сирија споделуваат 850 километри граница.
XS
SM
MD
LG