Достапни линкови

logo-print

Иран дел од ураниумот ќе збогатува во друга постројка


Шефот на иранската агенција за нуклеарна енергија

Шефот на иранската агенција за нуклеарна енергија

Шефот на иранската агенција за нуклеарна енергија изјави дека дел од програмата за збогатување на ураниум ќе пренесат на друга постројка и ќе го зголемат за три пати производствениот капацитет. Шефот на агенцијата Ферејдон Абаси Давани изјави дека 20 проценти од производството ќе се префрли од Натанз во постројката во Фордо, јужно од Техеран. Тој изјави дека трансферот ќе го надгледуваат од Меѓународната агенција за атомска енергија.
XS
SM
MD
LG