Достапни линкови

logo-print

Министерски состанок на НАТО за Либија


Министерот за одбрана на САД Бил Гејтс пристигнува на состанокот на НАТО во Брисел

Министерот за одбрана на САД Бил Гејтс пристигнува на состанокот на НАТО во Брисел

Министрите за одбрана на НАТО денеска во Брисел ги разгледуват резултатите од двомесечната воздушна кампања врз Либија. Во минатата недела Алијансата се согласи да ги продолжи бомбардирањата за дополнителни 90 денови. Претходно во Вашингтон американскиот претседател Барак Обама изјави дека бил постигнат значаен напредок и оти било прашање на време кога либискиот лидер Моамер Гадафи ќе замине од власт. Во меѓувреме, Гадафи на аудио снимка емитувана на телевизија изјави дека останува во земјата ,,жив или мртов,,. Во текот на денов министрите за одбрана на НАТО и на Русија треба да разговарат за западните планови за ракетна одбрана во Европа.
XS
SM
MD
LG