Достапни линкови

logo-print

Финансиски извештаи доставиле 13 партии


Тринаесет организатори на изборната кампања поднесле финансиски извештаи до Комисијата за спречување на корупцијата, во вториот предвиден рок за тоа, по завршувањето на кампањата за предвремените парламентарни избори. Извештаи до Антикорупциска не доставиле пет политички партии, меѓу кои се Обединети за Македонија, ВМРО-Народна, ПДП, НДУ и СДПМ. Согласно Изборниот законик, за политичките партии кои не доставиле финансиски извештаи ќе биде поднесена прекршочна пријава, која согласно законот предвидува казна од 4.000 до 5.000 евра.
XS
SM
MD
LG