Достапни линкови

logo-print

Конференција на ООН за сидата


Светска мапа на ООН за сидата

Светска мапа на ООН за сидата

Во Обединетите нации денеска се одржува состанок за преиспитување на глобалните стратегии во борбата против ширењето на сидата, 30 години откако беше откриена оваа заразна болест. Според податоците на Светската организација, околу 34 милиони луѓе во светот живеат со вирусот на сидата, додека секојдневно се заразуваат 7 илјади луѓе. Обединетите нации последната конфренција за сидата ја одржаа во 2001 година.
XS
SM
MD
LG