Достапни линкови

logo-print

Уште еден круг за избор на градоначалник на Кишињев


Локални избори во Молдавија

Локални избори во Молдавија

Во Молдавија ќе се одржи уште еден круг од локалните избори за избор на градоначалник на главниот град, затоа што никој од кандидатите не освои повеќ од 50 проценти од гласовите. Изборната комисија соопшти дека кандидатот од комунистичката партија Игор Додон освоил 48 проценти од гласовите, а кандидатот на Европската Алијанса, Дорин Чортоака кој е градоначалник на Кишињев од 2007-та освоил 46, 5 проценти од гласовите. Следниот круг ќе се одржи на 19-ти јуни.
XS
SM
MD
LG