Достапни линкови

logo-print

Кривична пријава за Љубе Бошковски


Љубе Бошковски

Љубе Бошковски

Лидерот на Обединети за Македонија Љубе Бошковски заработи кривична пријава поради сомнение дека ја злоупотребил службената положба и областувања и злоупотреба на пари за финансирање изборна кампања. Бошковски од април до јуни, во три наврати, противправно прибавил 130 илјади евра за финансирање на кампањата. Тој ги зел парите, спротивно на одредбите од Изборниот законик. Истражниот суд вчера ми одреди притвор во траење од 30 дена.
XS
SM
MD
LG