Достапни линкови

logo-print

Белорусија подготвена да продава државен имот


Фирмата Беларускали

Фирмата Беларускали

Белорусија наводно преговара за продажба на државната фирма Беларускали, пишува Вол Стрит Џурнал. Според нив фирмата која произведува една третина од светското производство на ѓубриво, би можело да вреди и до 20 милијарди долари. Потенцијални купувачи според весникот се инвеститори од Кина и Русија. Властите во Белорусија засега не коментираат. Властите во Белорусија се согласија да приватизираат државен имот за да добијат 3 милијарди долари помош од рускиот фонд за спас.
XS
SM
MD
LG