Достапни линкови

logo-print

Рускиот пратеник пристигна во Бенгази на разговор со опозицијата


Рускиот пратеник Михаил Маргелов

Рускиот пратеник Михаил Маргелов

Специјалниот пратеник на рускиот претседател задолжен за Африка, пристигна во Бенгази за да разговара со преставници на либиската опозиција. Во меѓувреме авионите на НАТО го бомбардираат Триполи, и цели во близина на резиденцијата на Моамер Гадафи. Рускиот пратеник Михаил Маргелов ќе се сретне со преставници на Националниот преоден Совет. Претходно и кинески преставници имаа средби со либиската опозиција. Русија и Кина беа меѓу земјите кои беа воздржани кога Советот за безбедност на ОН гласаше НАТО да ги презеде мисијата во Либија.
XS
SM
MD
LG