Достапни линкови

logo-print

ЕУ ќе расправа за ширењето на смртонсната бактерија


Министрите за земјоделство на земјите членки на Европската унија денеска во Луксембург ќе одржат итен состанок на кој ќе разговараат за влијанието на зеленчукот врз појавата на смртоносната бактерија во Европа.
Се претпоставува дека земјоделците во Шпанија претрпеле загуби од стотици милиони евра, откако беше објавено дека причинител на бактеријата се краставици од земјата.
Германските здравствени власти сега велат дека можеби причинител е грав кој расте во земјата.
Според последните податоци на Европскиот центар за превенција и контрола, од инфекцијата од ешерихија коли досега починале 22 луѓе , а 2000 се инфицирани.
XS
SM
MD
LG