Достапни линкови

logo-print

Строс Кан ќе се појави пред судот во Њујорк


Поранешниот шеф на Меѓународниот монетарен фонд Доминик Строс-Кан

Поранешниот шеф на Меѓународниот монетарен фонд Доминик Строс-Кан

Поранешниот шеф на Меѓународниот монетарен фонд Доминик Строс-Кан, денеска во судот во Њујорк треба да ја поднесе жалбата на обвинението дека сакал сексуално да злоупотреби собарка во хотел во Њујорк. Се очекува Строс Кан да се изјасни невин по обвинението. Шеесет и две годишниот Строус-Кан е обвинет за седум точки од обвинението, вклучувајќи и обид за силување. Тој си поднесе оставка на местото шеф на ММФ веднаш по неговото апсење и сега е во домашен притвор во Њујорк.
XS
SM
MD
LG