Достапни линкови

logo-print

Бан Ки Мун повика на воздржаност по случувањата на Голан


Генералниот секретар на ОН, Бан Ки Мун

Генералниот секретар на ОН, Бан Ки Мун

Генералниот секретар на ОН, Бан Ки Мун повика на воздржаност по вчерашните случувања на Голанската висорамнина. Во неговото соопштение се наведува дека употребата на сила, и целата акција може да предизвика насилства. Сирија вели дека 23 –ца луѓе загинале кога израелските трупи отвoриле оган врз демонстрантите кои се приближиле на границата. Израeл пак вели дека демонстрантите се обиделe да ја преминат границата и гo негираa бројот на жртвите. Израелскиот владин портпарол го обвини режимот на сирискиот претседател Башар ал-Асад дека ги организирале протестите за да го пренасочат вниманието од случувањата во нивната земја..
XS
SM
MD
LG