Достапни линкови

logo-print

ВМРО ДПМНЕ прогласи победа на изборите


ВМРО ДПМНЕ прогласи победа на предвремените парламентарни избори во Македонија. На прес конференцијата во изборниот штаб на партијата, носителот на кандидатската листа во 3-та изборна единица Влатко Ѓорчев изјави дека коалицијата на чело со ВМРО ДПМНЕ, според нивните податоци, освоила 55 пратенички мандати, а СДСМ ќе има 39 пратеници во Собранието. Тој додаде дека нивната коалиција забележала победа во сите изборни единици и дека Никола Груевски останува премиер на Македонија.
XS
SM
MD
LG