Достапни линкови

logo-print

Ирак финализираше два значајни договори за испорака на гас


Нафтено поле во Ирак

Нафтено поле во Ирак

Ирак денеска потпиша два значајни договори за испорака на гас со Турција, Кувајт и Јужна Кореја. Според едниот договор од наоѓалиштето Мансорија во источен Ирак гасот ќе се носи во тускиот конзорциум ТПАО, кој е во партнерски односи со Кувајтската компанија за енергија и корејската корпорација за гас Когас. А другиот договор предвидува да се користи гасот од наоѓалиштето Суба. За министерот за нафта на Ирак потпишувањето на договорите е нов почеток за нафтената индустрија .
XS
SM
MD
LG