Достапни линкови

logo-print

Одбиен предлогот за измени во руската химна


Рускиот парламент го одби барањето на пратениците од комунистичката партија, да се измени дел од Законот на руската федерацијa што се однесува на химната. Пратениците барале стихот „..од бога чувана земјо..“ да се знамени со „..од нас чувана земјо“. И претходно имало обиди тој стих од химната да се промени.
XS
SM
MD
LG