Достапни линкови

logo-print

Јеменскиот претседател сепак ќе се лекува во Саудиска Арабија


Јеменски претседател Али Абдула Салех

Јеменски претседател Али Абдула Салех

Јеменски претседател Али Абдула Салех во Саудиска Арабија ќе се лекува од повредите здобиени од нападот на претседателската палата во петокот, соопшти кралскиот суд. Во аудио изјавата во петокот, Салех изјави дека претрпел помали повреди , но не се појави од тогаш во јавност.
Во меѓувреме извештаите велат дека е постигнат прекин на огнот меѓу ривалските кланови и политичката елита. По што на улиците на главниот град Сана ноќеска било мирно.
Од Белата куќа соопштија дека помошникот на претседател Барак Обама за антитероризам зборувал со заменик-претседателот на Јемен, Абд-Рабу Мансур Хади. Портпаролот на Белата куќа одби да даде дополнителни коментари за контактот помеѓу Џон Бренан и владата во Јемен.
XS
SM
MD
LG