Достапни линкови

logo-print

Клинтон ја повтори загриженоста за состојбите во Сирија


Хилари Клинтот загрижена за состојбите во Сирија

Хилари Клинтот загрижена за состојбите во Сирија

Американскиот државен секретар Хилари Клинтон ја повтори загриженост за тоа како сирискиот режим се справува со демонстрантите. Таа изјави дека Вашингтон е длабоко загрижен и по извештаите дека во земјата се прекинати интернет врските. Очевидци велат дека интернет врските биле прекинати во Дамаск и во градот Латакија, а според една американска фирма за интернет мониторинг, две-третини од интернет мрежата во Сирија е прекината. Организациите за човекови права велат дека повеќе од 1.200 луѓе биле убиени за време на протестите против режимот на претседателот Башар ал Асад , од средината на март па досега.
XS
SM
MD
LG