Достапни линкови

logo-print

Пакистан бара потврда за убиството на лидерот на милитантите


Пакистански исламисти се молат за Осама бин Ладен

Пакистански исламисти се молат за Осама бин Ладен

Пакистанските власти соопштуваат дека се обидуваат да добија потврдна информација дали во ракетни напади на американските сили е убиен висок преставник на Ал Каеда во Пакистан. Извештаите велат дека Иљас Кашмири можеби е убиен во нападите во Јужен Ваизирстан во петокот. Кашмири е еден од петте најбарани лидери на милитантите во Пакистан. Тој е обвинет дека планирал многу напади врз безбедносни објекти на западните и на пакистанските сили. Индиските власти велат дека тој е вмешан и во нападот во Мумбаи во 2008-та, кога загинаа повеќе од 160 луѓе.
XS
SM
MD
LG