Достапни линкови

logo-print

Американскиот секретар за одбрана Гејтс во посета на Кабул


 Американскиот секретар за одбрана Роберт Гејтс

Американскиот секретар за одбрана Роберт Гејтс

Американскиот секретар за одбрана Роберт Гејтс замина во Кабул денеска во проштална посета на Авганистан. Тој се подготвува да ја напушти својата функција до крајот на месецов. Гејтс треба да ги посетите американските војници што служат во Авганистан. Американскиот секретар за одбрана изјави дека парите што ги трошат Соединетите држави за војната во Авганистан, а тоа е околу 120 милијарди долари годишно, не треба да ја обликува одлуката за тоа колку брзо се повлекуваат од земјата. Тој изјави дека ако еднаш сте се обврзале, успехот на мисијата треба да биде над се. Затоа што во спротивно најскапо од се ќе биде ако мисијата не успее. Гејтс беше секретар за одбрана повеќе од 4 години
XS
SM
MD
LG