Достапни линкови

logo-print

Индиски гуру штрајкува со глад против корупцијата


Најпознатиот индиски јога учител Свами Баба Рамдев започна штрајк со глад за да ја принуди владата да ги прифати неговите предлози за борба против корупцијата. Свами Баба кој има огромен број гледачи на неговото телевизиско јога шоу бара смртна казна за владините министри доколку се докаже дека биле корумпирани. Тој бара од владините претставници да ги вратат во земјата парите од нивното незаконско работење што, како што наведува, ги чуваат во странство. Во Индија деновиве е актуелен скандалот со Телекомот во вредност од 39 милијарди долари, за што беше уапсен еден министер.
XS
SM
MD
LG