Достапни линкови

logo-print

Папата Бенедикт 16 во посета на Хрватска


Загреб пред посетата на Бенедикт 16

Загреб пред посетата на Бенедикт 16

Папата Бенедикт Шеснаесетти денеска ја почнува дводневната посета на Хрватска на која се гледа како на уште една поддршка на напорите на земјата за влез во Европската унија. Ватикан беше меѓу првите кои во 1991 година ја призна независноста на Хрватска. По утрешната миса Папата ќе го посети и гробот на кардинал Алојзие Степинац, кој претходниот папа Јован Павле го беатифицираше во 1998 година. Овој потег е оспоруван од србите и евреите кои сметаат дека Степинац за време на Втората светска војна ги поддржувал нацистите.
XS
SM
MD
LG