Достапни линкови

logo-print

Хонг Конг ја одбележува годишнината од настаните на Тјенанмен


Тјенанмен

Тјенанмен

Во Хонг Конг денеска се одбележува годишнината од крвавото задушување на демократските протести во Пекинг во 1989 година. Тоа всушност е единствено одбележување на кинеска територија на настаните од плоштадот Тјенанмен кога кинеската влада на денешен ден пред 22 години испрати тенкови и војници за задушување на шестнеделните протести. Поранешната британска колонија во 1997 година и беше вратена на Кина, но Хонг Конг има полуавтономен статус со граѓански права, меѓу нив и правото на протест, што е забрането во Кина.
XS
SM
MD
LG