Достапни линкови

logo-print

Еврото порасна по договорот за помош на Грција


Вредноста на еврото порасна во однос на доларот откако Грција склучи нов договор со Европската унија и Меѓународниот монетарен фонд, како и по разочарувачките податоци за американското економско заздравување. Се смета дека договорот ги отргна страхувањата за можно пропаѓање на финансиската помош од 160 милијарди долари што ЕУ и ММФ и ја одобрија на Грција. Во исто време, во Соединетите држави беше објавено дека во мај биле отворени 54 илјади работни места, или само една четвртина од работните места отворени во претходните три месеци. Едно евро се менува за еден долар и 46 центи.
XS
SM
MD
LG