Достапни линкови

Се во функција на мирни избори


Седум илјади полицајци ќе бидат распоредени во близина на избирачките места

Седум илјади полицајци ќе бидат распоредени во близина на избирачките места

Подготовките за обезбедување регуларни и мирни избори на 5 јуни се веќе завршени, информираат од МВР. Во недела ќе почне втората фаза, која значи обезбедување на гласачките места и целиот изборен процес, а плановите се изготвени и веќе се распоредени полициските службеници, односно секој знае кога и каде треба да обезбедува, изјави портпаролот Иво Котевски:
Завршена е и обуката на сите седум илјади полициски службеници така што истите точно знаат кои се нивните задачи, кои се нивните законски овластувања и како треба да постапуваат во конкретен случај.

„Завршена е и обуката на сите седум илјади полициски службеници така што истите точно знаат кои се нивните задачи, кои се нивните законски овластувања и како треба да постапуваат во конкретен случај.“

Полициските службеници ќе бидат распоредени во близина на избирачките места еден час пред отворањето на гласачките кутии однсно во 6 наутро, а таму ќе останат до 19 часот. Поголем дел од избирачките места ќе бидат под постојано полициско обезбедување, а според проценките еден дел ќе бидат патролно покривани. Останува и обврската околу заштитата на пребројувањето на гласовите, повторната дистрибуцијата на гласачкиот материјал до општинските изборни комисии.


На политички план, она што ги одбележува последните денови до кампањата е продолжување на меѓусебни партиски обвинувања за загриженост од сценарија за немири или фалсификати. Вчера, ВМРО-ДПМНЕ кажаа дека СДСМ има сценарио за оцрнување на изборите, а во најголемата опозициска партија посочија дека партиски полслушници ќе ги интензивираат злоупотребите на власта.

Зоран Заев повтори дека манипулација се вчершните тврдења на ВМРО-ДПМНЕ дека СДСМ наредил нивни „Чувари на победата“ во најмалку три избирачки места да почнат со нивната акција:
СДСМ останува посветен на својата примарна цел да има фер и демократски избори, секундардна цел за нас е тоа дали ќе победиме. Заради тоа сите наши активисти имаат јасна препорака секоја можна инцидентна појава веднаш да ја
избегнуваат.

„СДСМ останува посветен на својата примарна цел да има фер и демократски избори, секундардна цел за нас е тоа дали ќе победиме. Заради тоа сите наши активисти имаат јасна препорака секоја можна инцидентна појава веднаш да ја избегнуваат, веднаш да го напуштаат местото и да се повлекуваат, без разлика дали е испровоцирана намерно или не од нашите политички противници.“

Тахир Хани од ДУИ изјави дека и нивната партија работи на тоа изборите да поминат фер и демократски и граѓаните да одберат партија која ќе ги претставува во наредните четири години:

„Нашиот лидер Али Ахмети без разлика на минатото му подаде рака на Мендух Тачи за фер и демократски избори, тоа е нормално во една демократски развиена држава.“

И мисите на меѓународната заедница ги повика политичките партии да се осигурат дека изборите ќе бидат во согласносот со меѓународните стандарди, а сите партии потпишаа Кодекс за фер и демократски избори.
  • 16x9 Image

    Мирјана Спасовска

    Родена е во Скопје 1971 година. Од 1996 та година работи во телевизиската кука А1. Од 1998 та година е во телевизијата Телма каде за централно информативната емисија известува за дневни социјално - општествени теми.  Во Радио Слободна Европа е од 2002 та година.  

XS
SM
MD
LG