Достапни линкови

logo-print

Србија не исклучува можност за поделба на Косово


Србија не исклучува можност за поделба на Косово, изјави Борислав Стефановиќ, шеф на српскиот тим за дијалогот со Приштина во интервју за Катимерини.
Стефановиќ го истакна апсењето на Ратко Младиќ како потег за европската иднина на Србија како и за иднината на преговорите со Приштина.
Во интервјуто, Стефановиќ не исклучува можност за поделба на Косово истакнувајќи дека апсењето на Младиќ е почеток на период на оптимизам за Србија кој може да ја извади државата од маргиналната ситуација во која е изминатите 20 години.
XS
SM
MD
LG