Достапни линкови

logo-print

Бугарија ќе ја испитува безбедноста на нуклеарката Козлодуј


Бугарски експерти за атомска енергија започнале испитувања во единствената нуклеарна централа Козлодуј за да се испита безбедноста на објектот. Иако тоа Европската комисија не го побарала од Бугарија , властите се одлучиле да направат анализи, а во следните години можеби и да се промени критериумот за безбедност. Козлодуј има шест реактори, но Бугарија затвори 4 пред да влезе во ЕУ, за останатите два ЕК смета дека не преставуваат безбедносен проблем.
XS
SM
MD
LG