Достапни линкови

logo-print

Обвинение за убиецот на руската новинарка Политковскаја


Осомничениот за убиство на Политковскаја

Осомничениот за убиство на Политковскаја

Руските власти денеска го обвинија осомничениот за убиство на руската новинарска Ана Политковскаја. Истражните органи соопштуваат дека осомничениот Рустам Макмудов е виновен. Политковскаја која беше убиена во 2006- та, често ја критикуваше руската политика кон Чеченија и кршењето на човекоите права таму. Нејзиниот убиец беше уапсен во вторникот во Чеченија. Но оние кои го нарачаа убиството на Политковскаја некогаш не беа пронајдени, па истргата наиде на критики од групите за човекови права.
XS
SM
MD
LG