Достапни линкови

logo-print

Австралија бара судење на сиријскиот претседател


Австралија лобира за тоа сирискиот претседател Башар ал Асад да одговора пред Меѓународниот кривичен суд за злосторства против човештвото поради употребата на сила во растурањето на антивладините протести во таа земја. Австралија за ова веќе упатила писмено барање до генералниот секретар на Обединетите нации Бан Ки Мун. Во досегашните протести загинале над илјада демонстранти.
XS
SM
MD
LG