Достапни линкови

logo-print

Русија го забрани увозот на зеленчук од земјите од ЕУ


Русија денеска го забрани увозот на свеж зеленчук од земјите од ЕвропскатаУнија поради заразата со бактеријата на ешерихија коли.Во меѓувреме ЕвропскатаУнија го укина предупредувањето за шпанските краставици за кои се сметаше дека се извор на потенцијално смртоносната зараза со ешерихија коли, соошти синоќа шпанското минстерство за здравје.По соопштението дека краставиците од Шпанија не се причина за заразата,стручњаците предупредуваат дека е можно воопшто да не биде утврдено како дошло до ширење на бактеријата на ешерихија коли,при што не се исклучува можноста дека изворот треба да се бара во процесот на транспорт на зеленчукот.Во Германија досега се забележани околу 1500 случаи на заразени, а починаа 15 лица.
XS
SM
MD
LG