Достапни линкови

logo-print

Полските војници ослободени од обвиненијата за Авганистан


Полски војници на аеродромот во Кабул

Полски војници на аеродромот во Кабул

Седумте полски војници обвинети за воени злосторства во Авганистан, денеска во судот во Полска се прогласени за невини. Ова е прво судење за воени злосторства на европски трупи кои се бореле со Талибанците. Судијата изјавил дека обвинителите не покажале доволно докази со кои се покажува дека војниците сториле воени злосторства. Шест цивили загинале кога војниците почнале да пукаат во нив во селото Нангар Кел во југоисточен Авганистан. Обвинителите тоа го оцениле како „смислено дело“ и побарала од 5 до 12 години затвор за војниците. Војниците велат дека одговориле на нападите на Талибанците.
XS
SM
MD
LG