Достапни линкови

logo-print

Брамерц ја откажа посетата на Њујорк


Главниот обвинител на Хашкиот трибунал Серж Брамерц ја откажа планираната посета на Њујорк поради екстрадицијата на Ратко Младиќ, изјави советникот на Брамерц, Фредерик Свинен. Брамерц требаше да има средби и консултации во Њујорк пред седницата на Советот за безбедност на Обединетите нации. Тој изјави дека во усниот извештај до Советот на 6 јуни, ќе го изрази своето задоволство поради апсењето на Младиќ, но додаде оти ќе констатира и дека имало многу пропусти.
XS
SM
MD
LG