Достапни линкови

logo-print

Асад објави општа амнестија во Сирија


Башар ал Асад

Башар ал Асад

Сирискиот претседател Башар ал Асад објави општа амнестија која ги опфаќа сите политички затвореници. Како што јави државната телевизија, амнестијата се однесува на сите кривични дела сторени до 31 мај и таа би можело да опфати околу 10 илјади луѓе кои, според активистите, се уапсени за време на двомесечните протести во земјата. Групите за заштита на човековите права наведуваат дека повеќе од 1000 демонстранти се убиени во суровиот обид на владините сили да го задушат народниот бунт.
XS
SM
MD
LG