Достапни линкови

logo-print

Ратко Младиќ вечерва од Белград префрлен во Хаг


Младиќ префрлен во Хаг со српски владин авион

Младиќ префрлен во Хаг со српски владин авион

Осомничениот за воени злосторства Ратко Младиќ вечерва пристигна во Хаг .Претходно, попладнето, министерката за правда Снежана Маловиќ на прес конференција во Белград изјави дека, според Уставот и законот на Србија и како министер за правда го потпишала решението за екстрадиција на Младиќ.
Српските медиуми пишуваат дека на два пати полициски возила излегуваа од Специајлниот суд во Белград и се упатуваа кон аеродромот Никола Тесла. Судот изутрината му ја одби жалбата на Младиќ.
Тој беше уапсен минатата недела на српска територија по 16 години бегство. Обвинет е и ќеодговара пред Хашкиот Трибунал за геноцид и злодела против човештвото за време на војната во БиХ.
XS
SM
MD
LG